O vraždě Františka a Eduarda Bienertových v pořadu České televize „Stopy, fakta, tajemství“

Většina z nás jistě zná tento smutný příběh a osud bratrů Bienertových, ale ve zkratce si jej připomeňme.

František Bienert (nar. v roce 1911) byl velice vzdělaný člověk, vystudoval textilní průmyslovku v Římě a své znalosti následně uplatnil jako vedoucí v textilní továrně Bytexu. Stejně tak jeho bratr Eduard Bienert (nar. v roce 1909) znal několik světových jazyků a několik druhů těsnopisu. Oba dva měli něco společného, a to svůj koníček – zajímali se o turistiku a krásu tohoto kraje.

Po druhé světové válce směl v Čechách zůstat jen František B. a Eduard B. byl z Čech vypovězen. Následně ale z transportu uprchl a dlouhá léta se ukrýval na půdě ve svém domě, kde žil společně s bratrem a sestrou Alžbětou. Po celé ty dlouhé roky četl a studoval vlastivědné knihy a své znalosti pak předával bratrovi, který vedl turistický kroužek, jenž byl hojně navštěvován dětmi z města a blízkého okolí.

Klidně a spokojeně žili celý život ve Šluknově až do osudné noci 16. září 1990, kdy byli brutálně bratři Bienertovi zavražděni. Pachatel byl v roce 1991 obžalován z dvojnásobné vraždy, ale pro nedostatek důkazů byl pouze odsouzen jen za porušování domovní svobody a pokus krádeže.

O tomto případu se dozvěděl známý reportér televize Nova a ČT pan Stanislav Motl, který se co by reportér o tuto událost začal do podrobností zajímat. Posléze se tento případ stal součástí nejen jeho profesního, ale také osobního života. Pátral po okolnostech, které by pachatele z dvojnásobné vraždy usvědčily. Podařilo se mu sehnat a na kameru natočit svědectví bývalé přítelkyně pachatele, která se odstěhovala do sousedního Německa. Ta nejprve ze strachu vypovídala v jeho prospěch. Svědomí ji ale nenechalo spát, a tak promluvila o brutální a nikým pochopitelné vraždě tak vstřícných lidí, jako byli bratři Bienertové.

Pan Stanislav Motl má tak značnou zásluhu na znovuotevření případu, cesta za spravedlností mu trvala více než 10 let. Díky získání svědectví byl pachatel Michal Bílý po 14 letech od vraždy odsouzen k 20 letům vězení.

Případ vraždy Binertů zasáhl pana Stanislava Motla natolik, že se rozhodl o této smutné události povyprávět v pořadu České televize „Stopy, fakta, tajemství“. A tak se opětovně dne 22. ledna 2013 vrátil do Šluknova, kde po celý den probíhalo natáčení, především v domě, kde k vraždě došlo a kde v současné době bydlí nový majitel, jemuž děkujeme za umožnění vstupu do domu, kde je památka po bratrech Bienertových stále zachována.

Pořad Stopy, fakta, tajemství s reportáží o vraždě bratrů Bienretových pod názvem „Boží mlýny“ bude odvysílán dne 26. února 2013 ve 20.50 hod. na programu ČT2.

K uctění jejich památky byla na domě rodiny Bienertových dne 24. listopadu 2012 odhalena pamětní deska.

Regionální informační centrum Šluknov

24. 9. 2017 do 26. 11. 2017
23. 10. 2017 do 4. 3. 2018
26. 10. 2017 do 8. 1. 2018