Nové chodníky ve městě

Letošní rok je město Šluknov velmi úspěšné v žádostech o dotace na dopravní stavby, konkrétně výstavbu doposud chybějících chodníků podél nejfrekventovanějších silnic ve městě. Co nového tedy bude během následujících měsíců ve Šluknově vystavěno?

Chodník v Království

Stávající chodník končí u budovy městské ubytovny, dále již především obyvatelé domů stojících podél hlavní silnice v Království musí absolvovat obzvláště za tmy poměrně nebezpečnou cestu podél po úzké krajnici. Nový chodník, který bude financován ze dvou zdrojů (je proto rozdělen na dvě etapy - od ubytovny po odbočku ke konírně a od odbočky ke kostelu) - Státního fondu dopravní infrastruktury a Integrovaného regionálního operačního programu bude dlouhý celkem téměř 1.200 metrů, široký 1,5 metru. Jeho součástí je i odvodnění, nové provedení autobusové zastávky Království, Jednota a několik míst pro přecházení včetně svislého a vodorovného značení. Předpokládané náklady jsou ve výši téměř 6 mil. Kč.

Chodník na Budišínské ulici

Budišínská ulice je vzhledem četnému provozu do Německa nejfrekventovanější ulicí ve Šluknově, chodníky zde však (až na malý kousek k býv. hotelu Erlec) zcela chybí. Jediný důvod tohoto stavu je fakt, že mezi jízdním pruhem a soukromými pozemky je z velké části zastavěného území velmi úzký pruh, kam v podstatě není možné umístit normový chodník (velmi problematické je rovněž přemostění Stříbrného potoka a překonání železničního přejezdu). Přesto tento stav chce město řešit a prvním krokem je výstavba chodníku v lokalitě, kde to prostorové poměry umožňují, a sice mezi ulicemi Resslerova a Sukova. Tento chodník o délce 110 metrů zároveň umožní bezpečný přístup dětskému a sportovnímu hřišti na Budišínské. V rámci stavby bude realizována i dešťová kanalizace a vybudování přístřešku autobusové zastávky. Předpokládané náklady jsou ve výši 1,2 mil. Kč.

Chodník na Rumburské ulici

Stávající chodník na Rumburské ulici končí u restaurace Bohemia, což až do nedávna bylo z hlediska bezpečného pohybu pěších dostačující. V souvislosti s dokončením kempingu a výstavbou Domova bez hranic za Toposem však dochází v lokalitě ke zvýšenému pohybu pěších osob, často i se sníženou schopností pohybu a orientace. Z tohoto důvodu bude stávající chodník prodloužen až k železničnímu přejezdu v délce 270 metrů. Součástí stavby je i náhradní výsadba za dříve pokácené javory, odvodnění a zcela nové veřejné osvětlení Rumburské ulice LED svítidly. Přepokládané náklady jsou ve výši 1,6 mil. Kč.

Na všechny akce v současné době probíhá zadávací řízení a předpokládané zahájení (konkrétní termíny budou záviset na harmonogramech vybraných zhotovitelů) je plánováno na začátek září, přičemž v ideálním případě bychom byli rádi za dokončení ještě v letošním roce, ale vše závisí na klimatických podmínkách a je možné, že zejména rozsáhlejší akce (chodník do Království) budou dokončeny až v roce následujícím.

V případě všech výše zmíněných staveb prosíme především o trpělivost při omezení v průběhu stavby (zúžení jízdního pruhu, omezení parkování podél silnice, případné ořezy dřevin zasahujících do průběhu chodníku) a těšíme se na finální výsledek.

Za ORŽP MěÚ Šluknov Mgr. Martin Chroust

1. 5. 2018 do 30. 9. 2018
25. 6. 2018 do 30. 9. 2018
1. 7. 2018 do 26. 8. 2018