Arboretum Střední lesnické školy

Arboretum Střední lesnické školy slouží jejím studentům k výuce. Je nejseverněji položeným objektem svého druhu v České republice. Leží v severní části Šluknovského výběžku a je zapsáno v seznamu světových arboret a botanických zahrad. Skládá se ze dvou částí, první je umístěna u domova mládeže v Sukově ulici a druhá část v městské části Kunratice jižně od Šluknova.

Počátky arboreta jsou spjaté s historií lesnické školy. Již v prvních letech existence školy byla v rámci výuky odborných předmětů pociťována potřeba vzniku arboreta, kde by byly soustředěny všechny lesnické významné druhy a také některé okrasné dřeviny. Exkurze do blízkého dendrologicky zajímavého okolí pro výuku nepostačovaly a byly časově náročné. Proto byl v roce 1958 vyčleněn pozemek o rozloze 0,95 ha u domova mládeže lesnické školy v Sukově ulici. Autorem návrhu byl dne již zesnulý Ing. Antonín Kunt. Jednalo se o zahradu zčásti porostlou staršími buky, borovicemi a ovocnými stromy. K prvním výsadbám došlo v roce 1959 převážně sazenicemi z velkoškolky v Říčanech. Později byl získáván rostlinný materiál od zahraničních závodů, arboret a botanických zahrad z celé republiky. Na konci roku 1965 byla v arboretu shromážděna sbírka 241 taxonů dřevin. Brzy se ukázalo, že rozloha arboreta je příliš malá a byl hledán jiný pozemek. V roce 1960 byla pro školu vyčleněna část majetku Lesního závodu v Rumburku, z níž vzniklo polesí. Objevila se tak možnost založit větší arboretum. Byla k tomu vybrána již delší dobu neobdělávaná pole se zbytkem lesa, loukami a pískovnou při silnici Šluknov - Kunratice - Brtníky, asi 2,5 km od lesnické školy. Autorem návrhu byl Ing. Antonín Kunt s kolektivem odborných učitelů. Po terénních úpravách a oplocení došlo k prvním výsadbám v roce 1967. Do konce roku 1974 zde bylo vysazeno 155 taxonů dřevin. V roce 1975, kdy již bylo rozhodnuto o zrušení lesnických odborných škol, byla výsadba dalších dřevin zastavena a péče o arboretum silně poklesla. V roce 1995 zakoupila střední lesnická škola sousední pozemky, které byly oplocením přičleněny ke stávajícímu arboretu. Na této ploše bylo v roce 1999 založeno keřové arboretum. V roce 2077 vysadil v arboretu Prof. Václav Klaus, prezident České republiky, platan východní (Platanus orientalis).

V současné době druhová skladba představuje v obou arboretech 146 jehličnatých a 151 listnatých taxonů. Počet kusů veškerých dřevin je cca 2100, neustále se však mění úbytkem a přírůstkem. Arboreta slouží potřebám praktické a teoretické výuky odborných předmětů, hlavně biologii, botanice, pěstování lesů a nauky o prostředí. Proto je zastoupení dřevin koncipováno s ohledem na výuku. Arboretum je využíváno i jinými školami formou exkurzí, laickou i odbornou veřejností. Význam Arboreta SLŠ a SOŠS ve Šluknově není pouze regionální. Důkazem je korespondence s mnoha státy Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie. Ročně navštíví arboretum v průměru 15 - 20 exkurzí, dále pak zájemci z řad mládeže i odborníci z ČR a zahraničí.

23. 10. 2017 do 4. 3. 2018
5. 1. 2018 do 30. 3. 2018
5. 1. 2018 do 30. 3. 2018
19. 1. 2018 do 19. 1. 2018