Šluknov na facebooku Twitter Foursquare Instagram

Šluknovský zámek

2.jpg
Provozní a návštěvní řád Šluknovského zámku

Šluknov - nejsevernější město České republiky, po němž získal název i Šluknovský výběžek, se může pyšnit svou dominantou -  zrekonstruovanou budovou renesančního zámku, který se po požáru v roce 1986 opět zaskvěl v celé své obnovené kráse a otevřel brány veřejnosti.

Po velkém požáru zámku a následném dvacetiletém chátrání se městu podařilo to, v co již nikdo ani nedoufal - neprodat chátrající zámek některému z mnoha zájemců a krůček po krůčku ho postupně opravovat, získávat finanční dotace a nakonec celý zámek slavnostně otevřít. Stalo se tak poslední červnovou sobotu v roce 2007 na velkých dobových Zámeckých slavnostech, na které se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí. Zámecké slavnosti v zámku i zámeckém parku v dobovém stylu se tak již stávají poslední červnovou sobotu v roce tradicí a jednou z největších kulturních akcí ve městě.

Dnes má zámek prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prvorepublikový okruh je věnován poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Během prohlídky tak procházíte jeho apartmánem, kde máte možnost spatřit kancelář, šatnu, ložnici, dětský pokoj i jídelnu. Prohlídky se konají po všechny dny v týdnu, včetně sobot a nedělí. V přízemí zámku nabízí své služby turistům a návštěvníkům města Regionální informační centrum a výborné občerstvení útulná zámecká cukrárna.

Zámek také ožívá svatebními a jinými slavnostními obřady, pravidelnými výstavami, jednáními zastupitelstva města i dalšími akcemi a nabízí rovněž své důstojné a krásné zámecké prostory k možnému pronájmu.

Návštěvu Šluknova a jeho okolí tak můžete prohlídkou renesančního Šluknovského zámku příjemně završit.

Více informací naleznete na stránce našeho informačního centra.

 

Provozní doba CELOROČNĚ:

Pondělí - pátek: 9:00 - 12:00   12:30 - 17:00

Sobota - neděle: 9:00 - 12:00  12:30 - 17:00

Prohlídky zámku se konájí vždy v každou celou hodinu: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a poslední v 16:00.

 

OMEZENÍ PROHLÍDEK ZÁMKU A VÝSTAV

 

V době konání SVATEBNÍCH OBŘADŮ, VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ A JINÝCH AKCÍ se prohlídky zámku a návštěvy zde umístěných výstav v určitý čas NEKONAJÍ.

Šluknovským zámkem se provází od 2 přítomných osob.

 

Vstupné:

90,- / dospělí

70,- / děti, studenti, důchodci, ZTP, skupina více než 10 osob

240,- / rodinná (2+ max. 2 děti do 18 let )

 

Kontaktní osoby:

Mgr. Andrea Přidalová - manažerka Šluknovského zámku

Tel.: 412 332 711, mobil: 739 204 988

E-mail: pridalova@mesto-sluknov.cz


Miroslava Tupá - pracovnice RIC

Tel.: 412 332 711, mobil: 739 593 014
E-mail: ic@mesto-sluknov.cz

 

Jitka Schneiderová - pracovnice RIC
Tel.: 412 332 711, mobil: 739 593 014
E-mail: ic@mesto-sluknov.cz

 

Dagmar Pálková - pracovnice RIC

Tel.: 412 332 711, mobil: 770 149 338

E-mail: ic@mesto-sluknov.cz

 

Poštovní adresa: Zámecká 642, Šluknov 407 77

GPS souřadnice: 51°0'16.910"N, 14°27'19.146"E

Odkaz na mapy.cz: http://www.mapy.cz/s/9bMY

 

Jaký byl rok 2017 ve Šluknovském zámku

 

Když jsem na konci loňského roku přemýšlela nad tím, jaký bude rok 2017, brouzdala jsem po internetu a narazila na čínský kalendář. Rok 2017 – rok ohnivého Kohouta – rok ve znamení klidu, spravedlnosti a hlavně kreativity. Ani jsem v té době netušila, jak moc nám čínský horoskop sedne.

Je konec roku 2017 a hlavou mi běží obrovské množství myšlenek. Přemýšlím nad tím, na co můžeme být pyšní, přemýšlím nad tím, co bychom mohli zlepšit, přemýšlím nad tím, jestli ten rok nový bude stejně tak pestrý, jako ten rok letošní, jestli splníme aspoň některá z vašich očekávání, jestli se nám podaří zachovat ve vašich srdcích přízeň.

V nyní již loňském roce se nám povedlo vybavit exponáty poslední zbylé místnosti našeho zámku. V prvním patře jsme vybudovali administrativní patro posledního majitele šluknovského panství Ervína Leopolda Nostitze-Rienecka. Můžete tak navštívit přijímací salon, jednací sál a kancelář. V letošním roce budeme ještě celý okruh dolaďovat, rádi bychom, aby se na zámek vrátilo co nejvíce exponátů a také chceme dotvořit za pomoci Národního památkového ústavu text prohlídky. Na konci roku 2018 by tak měl mít Šluknovský zámek po třech letech úplně novou prvorepublikovou expozici. A je to velice symbolické, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé je to 10 let, co byl vytvořen první prohlídkový okruh, který v roce 2007 zahrnoval 3 dobové místnosti, které v loňském roce doznaly velkých změn. Za druhé je rok 2018 rokem výročí, a to 100 let od vzniku První republiky.

Na zámku jsme také v letošním roce zažili jednu premiéru a tou byl 1. Zámecký ples. Akce, na kterou jsme se všichni obrovsky těšili. I přes počáteční starosti, které nás velmi mrzeli a mrzí, nakonec myslím, že jsme ukázali, že ve Šluknově můžeme udělat krásný ples, na kterém se budou lidé bavit. A nás to taktéž velmi bavilo, protože nálada, která zde panovala, byla velice pohodová a milá. Nejnavštěvovanější akcí byly opět Zámecké slavnosti, tentokrát v barokně-renesančním stylu. Ve stylu, který je nejbližší našemu zámku a době jeho vzniku. Kromě plesu a slavností se na zámku konalo dalších 39 akcí, to je ještě o 10 akcí více než v roce 2016. Dovolte mi, abych zavzpomínala na pár, které byly pro nás něčím výjimečné. Rozhodně to byla novinka loňského roku, a to Šikovné ruce – rukodělné tvoření pro všechny generace, dále tradiční akce jako jsou zabijačky, masopust a koncerty KPVH. Poprvé jsme rovněž vyzkoušeli pojmout oslavu Velikonoc, která měla velký úspěch. Oslavili jsme rovněž významná výročí: 60 let organizované turistiky ve Šluknově a 150 let výročí hasičů. Navštívil nás prezident naší republiky.

Na zámku jsme za rok nainstalovali 11 různých výstav. Nejvíce návštěvníků získala výstava Angličáků a Matchboxů, Vojenská výstava uniforem a výstava Svět kostiček.

Šluknovský zámek ve svých prostorech skrývá také Regionální informační centrum, které je jediné regionální IC ve výběžku. Denně obslouží desítky (v sezóně stovky) návštěvníků, kteří chodí s různými přáními. Někteří přijdou pro radu a pomoc, jiní využívají množství služeb, které nabízíme (veřejný internet, tisk, kopírování, skenování, faxování, laminování, kroužkování či prodej vstupenek) nebo chtějí koupit dárek či suvenýr pro své nejbližší. Podařilo se nám znovu obhájit certifikát od Asociace turistických informačních center a rovněž II. stupeň certifikace Českého systému kvality služeb. Kolegyně, které denně přichází do styku s turisty, absolvovaly řadu školeních a pravidelně si své vzdělání rozšiřují.

I v roce 2017 jsme prezentovali naše město na veletrzích cestovních ruchu. V lednu to byl turistický veletrh v Drážďanech Reisemesse Dresden, kde jsme byli velice mile překvapeni, kolik německých turistů zná krajinu Českého Švýcarska a kolik z nich už i naše město zná. V únoru pak pražský veletrh Holiday World Prague, který navštěvujeme pravidelně. V letošním roce nás čekají dva velké veletrhy. Pražský Holiday World a poprvé pojedeme i na veletrh do Bratislavy ITF Slovakiatour.

Šluknovský zámek v roce 2017 navštívilo celkem 31 176 návštěvníků, což je asi o 1 000 víc, než v loňském roce. Největší radost máme z toho, že vzrostl počet návštěvníků, kteří dorazili do zámku na kulturní akci, prohlídku či výstavu, a to o 4 500 návštěvníků. Našim cílem není extrémní nárůst návštěvnosti, rádi bychom, aby ti, kteří k nám dorazili, odcházeli maximálně spokojení a naplněni příjemným zážitkem a aby si náš zámek hlavně zapamatovali.

A nyní je na čase ukončit snění a vrátit se do reality. Rok 2018 pomalu vstoupil do našich životů, a protože to v loňském roce vyšlo a my jsme byli kreativní a snažili jsme se, abyste se u nás cítili pohodově, zkusme ten čínský horoskop využít i letos. Čeká nás rok Psa a dvanáct měsíců, jejichž symbolem bude spravedlnost a vědění, a to jak osobní, tak společenské. Rok 2018 by měl být ve znamení všeobecného zájmu, dobra, odvahy a neměli by nám být lhostejné osudy druhých lidí. A proto moje malá prosba k Vám, nemyslete jen na sebe, ale stejně jako my, snažte se dělat radost lidem ve svém okolí. Buďte tu pro své nejbližší, milujte se a nezapomeňte, že všechno co dáváte, se vám vrátí, proto ať z Vás vychází jen a jen to nejlepší.

 

Mgr. Andrea Přidalová

 

manažerka Regionálního informačního centra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SMS Info Kanál Česká obec - mobilní aplikace
Webkamera
náměstí Míru ve Šluknově
Hlášení problémů
hlášení problémů města Šluknov
Krátké zprávy
Kalendář akcí
7. 1. 2019 do 24. 3. 2019
( Šluknovský zámek, 9:00 - 11.30, 12.30 - 17.00 hodin )
10. 1. 2019 do 24. 3. 2019
( Šluknovský zámek, 9:00 - 11.30, 12.30 - 17.00 hodin )
17. 2. 2019
( sál Domu kultury Šluknov-14:00 )
24. 2. 2019
( dům kultury )
1. 3. 2019 do 1. 3. 2019
( Šluknovský zámek od 14.00 hodin )
8. 3. 2019
( 15 hod. - sál Domu kultury Šluknov )
24. 3. 2019
( sál Domu kultury Šluknov - 15 hodin )
Loutková pohádka O Budulínkovi
30. 3. 2019
( sál Domu kultury Šluknov - 16 hodin )
31. 3. 2019
( dům kultury )
5. 4. 2019 do 29. 6. 2019
( Šluknovský zámek 9.00 - 11.30, 12.30 - 17.00 hodin )
21. 4. 2019
( dům kultury )
ŠRAMLÍK - taneční odpoledne
27. 4. 2019 do 28. 4. 2019
( dům kultury )
Loutkové pohádky - Přehlídka + Čertimlýn
30. 4. 2019
( Zámecký park )
Lampiónový průvod a pálení čarodějnic
12. 5. 2019
( sál Domu kultury Šluknov-14:00 - 18:00 hodin )
ŠRAMLÍK - taneční odpoledne
aktuální kalendář akcí ke stažení
Pravidelné akce
1. 10. 2018 do 24. 6. 2019
( 16:30 hod. - každé pondělí -II. patro Domu kultury Šluknov )

Kontakty na radnici | Životní situace | Stránky odborů úřadu | EZAK - veřejné zakázky | Elektronická podatelna | Projekty a dotace | Vše o odpadech | Územní plánování | Geoportál města | Městská ubytovna | Městská policie | Ztráty a nálezy | Kultura ve výběžku | Kanál na youtube | Fotogalerie
Informace z města | Informace z radnice | Infocentrum | Šluknovský zámek